Komut bloğu rehberi

Komut bloğu hakkında:

Minecraft, genç ve yeni insanları kodlamaya tanıtmanın en iyi yollarından biridir. Komut blokları öğrenmek ve kullanmak kolaydır ve Java programlama Minecraft modları veya bukkit eklentileri ile hemen aynı mantığa benzemektedir. Ayrıca tecrübeli kodlayıcıların takılmaları için çok eğlenceli bir işlevidir.

Komut Bloğu nedir ve neden kullanmalıyım?:

Komut blokları, güç verildiğinde konsol komutlarını çalıştıran bir redstone bileşenidir. Konsol komutları, onlara bir eğik çizgi '/' ile devam ettirerek sohbet penceresinden çalıştırabilirler. Komutlar, oyun dünyasını elle mümkün olmayan şekillerde değiştirmek için kullanılır ve komut bloklarında doğru bir şekilde kullanıldığında, Minecraft'a kendi psuedo - programlama dili türünü verir. Kod iki şeyden oluşur: mantık ve yürütme ve çoğu programlama dili her ikisinin de metin halinde yazılmasını gerektirir. Minecraft kodlaması farklı bir yol izlemektedir; Programın mantığı ve yapısı, blokların nereye yerleştirildiğine ve nasıl bağlandıklarına veya bağlanacaklarına göre belirlenir; bu, dünyanızın üzerinden uçabilmeniz ve programınızın farklı bölümlerini blok halinde yerleştirdiğinizi görmenizi sağlar.

Mantığını anladıysanız artık başlayalım:

Bu kılavuz, 1.9 sürümünde yeni komut bloklarını kullanmaktadır. 1.8'de çalışabilir.

Yeni bir Minecraft dünyasını açın (Superflat en iyi sonucu alır), Creative modundayken emin olun ve "/" düğmesine basın. Komut penceresi, sohbet penceresiyle aynı şeydir, ancak bir '/' ile başlar ve eğik çizgi ile başlayan herhangi bir şey bir komuttur. Çalıştırabileceğiniz ilk komut şu şekildedir:

/give @p minecraft:command_block

"/give" komutu öğeleri bir oyuncu envanterine yerleştirir ve iki argüment vardır: oynatıcı ve vermek için: "@p", bir hedef seçici. Seçici "@p" en yakın oynatıcıyı seçer. Alternatif olarak, Minecraft kullanıcı adınızı da kullanabilirsiniz, ancak konsoldan bir komut çalıştırırsanız, her zaman en yakın oyuncu olacaktır. Diğer hedef seçiciler tüm oyuncular için "@a", rastgele bir oyuncu için "@r" ve "@e" tüm varlıkları hedef alacak. Varlıklar, canavarlar, kartopu, hayvanlar ve oklar gibi bir blok değil her şeyi içerir.

Komut başarıyla yürütülmeli ve size yeni bir blok vermelidir. Başlamak için onu (komut bloğunu) yere koyun.  • Komut bloğunun yerleştirdiğiniz yönde, çok miktarda hazneye ya da okları veya işaret ettiğini görebilirsiniz
  • Bloka sağ tıklayın (crafting table ve ocaklara girmek için kullandığınız tuşları kullanın) ve GUI komut bloğu ile karşılaşacaksınız.İlk başta biraz korkutucu görünüyor, fakat endişelenmeyin, bu düğmelerin hepsi bir şeyler yapar. "Impulse" yazan düğme, komut bloğunun türünü değiştirir. Üç farklı komut blok türü vardır:

  • Redstone akımının yükselten kenarında komutlar çalıştıran mekanizmaya denir. Bu, güç verildiklerinde emirlerini bir kez yerine getirdikleri ve yenilenmeye devam etseler bile dururlar olduğu anlamına gelir. Bu varsayılan ayardır ve yalnızca 1.8 sürümünde kullanılabilir.
  • Tekrar eden, çalıştırılan her işarette komutları çalıştırın. Bir çerçeve gibidir ve birden fazla komut, saniyede 20 kereye kadar tek bir işaretle çalıştırılabilir.
  • Zincir, yalnızca işaret eden komut bloğunun komutasını yerine getirmesi durumunda çalışır. Bunlar birbiri ardına, tek bir işaretle, dolayısıyla Zincir adı altında sırayla çalışacak.

"Koşulsuz" yazan düğme, komut bloğunun zincirdeki bir önceki bloğun başarıyla yürütülüp yürütülmediğini kontrol etmesini durdurur. Diğer seçenek "Koşullu", yalnızca önceki blok hata almadığı zaman çalışır.

Komut bloğuna güç verilirse "Redstone'a İhtiyaç" yazan düğme sadece komutu çalıştırır. Diğer seçenek "Always Active" ise komut bloğunun güç olup olmadığını kontrol etmesini durdurur ve sadece varsayar. Bu seçenek, Impulse komut bloklarıyla birlikte kullanılmamalıdır, çünkü bu komutları yararsız kılar.

Bir zincir yapalım, ilk 'senaryomuz'. Bir zincir komut bloğunu veya iki yüzü ilk impulse komut bloğuna yerleştirin, bunun gibi:Zincir bloklarını "Daima Aktif" olarak ayarladığınızdan emin olun. Aksi halde, gereksiz yere yer kaplayan redstone blokları veya akım yerleştirmeliyiz. Zincirin başlangıcındaki impulse komut bloğuna bir düğme yerleştirin ve basın.

Hiçbir şey olmayacak. Bunun nedeni, onları henüz emir almadığı için! Düzeltmek için impulse bloğuna sağ tıklayın ve basit bir komutu girin.

say start
say www.minecraft-indir.com

"/say" komutu, bir argüman, metin alır ve onu dile getirir. Çalıştırırsanız, normal sohbet gibi "<kullanıcı adı> ileti" olarak görüntülenir. Bir komut bloğundan çıktıysa "[@] ileti" olur. Alternatif olarak, bir oyuncu argümanını alan "/tell" ve "/tell" benzeri olan "/tellraw" haricinde metin yerine hem JSON kullanılmaktadır.

Zincirleme Komutları:

Diğerleri gibi değil başka bir komuta girelim. Komut "/execute" dir. Bu komut, girdi olarak başka bir komut alır ve başka bir varlığın bakış açısıyla yürütür. "/Execute" yapısı şu şekildedir:

/execute @target X Y Z /command

X, Y ve Z, komutun çalıştırılacağı koordinatları. Çoğu komutla bu önemli değildir, sadece göreceli konumlandırma kullanırsanız çok önemlidir. Göreceli bir konum "~" ile başlar ve "~ ~ ~" ile gösterilen, kaç bloktan geldiğini gösteren pozitif veya negatif bir sayı izler. Yani, ben, "/say" komutunu bir köy yöneticisi konuşurmuş gibi çalıştırmak isteseydik, komutu şöyle ayarlayabiliriz:

/execute @e[type=Villager] ~ ~ ~ /say Hey

Bu komut, her köylüden birine mesaj gönderir. Birden fazla köye sahipseniz veya birden fazla köylüye sahipsek bu uygun değildir, o halde bu komutu yeniden biçimlendirelim:

/execute @a ~ ~ ~ /execute @e[type=Villager,c=1] ~ ~ ~ /tell @p Hey

Bu, birincisinden çok daha karmaşıktır ve iki "/execute" komutunun birlikte zincirlenmesini içerir. Komutanın ilk "/execute" her oyuncudan geçiyor, sonra ikincisi yakındaki bir köye bakıyor ve sonra Köylü en yakın oyuncuya "Hey" demesini sağlıyor. Bu, kişi başına yalnızca bir Köylü görüşmesinin yapılmasını sağlar.Kullanım Şartları Gamer.Com.TR - Oyun Haberleri © 2017 - Künye - iltişim