Ülkemizde çok popüler olarak oynan oyun olan Minecraft oyununun kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu artış oyunun yapımcıları tarafından beklenilen değerin fazlasını gördü ve görmeye devam ediyor. Microsoft'un satın aldığı oyun çok daha hızlı yenilikler yaparak herkese hala daha hitap etmekte. Sanıyorum ki bizler yaşlansak da çocuklarımız veya torunlarımız Minecraft oyununu her zaman oynayacak. Gerçekten uzun bir geleceğe sahip olan Minecraft oyunu grafik bakımından pek bir etkisi gözükmese de oyundaki işlevsellik beraberinde sistem gereksinimleri yüksek düzeyde bulunuyor. 

Bu kadar düşük boyutlu ve kare kare oyun olan Minecraft oyununun sistem gereksinimleri nasıl bu kadar gereksinim düzeyi var dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklayayım, sistem gereksinimleri sadece görsel açıya bakmaz. Oyundaki işlevsellik o kadar harikulade yapılmış ki sistem gereksinimleri olması gerektiğinden kat kat daha fazla. Zaten öyle çok da fazla bir gereksinimi yok. Sonuçta yani Minecraft oyunun gereksinimleri ne olabilir ki en fazla? Gelin isterseniz minimum sistem gereksinimlerine göz atalım...


Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
OpenGL: 1.4
İşlemci: 2.0 MHz (Tek Çekirdek)
RAM: 1 GB (XP), 1.5 GB (7), 2.0 GB (Vista)
Sabit Disk: 80 MB Boş Alan
Ekran Kartı: 128 MB RAM

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7
OpenGL: 2.0
İşlemci: 2.5 MHz (Tek Çekirdek)
RAM: 2 GB (XP), 3 GB (Vista / 7)
Sabit Disk: 256 MB Boş Alan
Ekran Kartı: 128 MB RAM


Minumum sistem gereksinimlerinden de anlaşılacağı üzere oyunun minimum ram gereksinimi 1GB, ekran kartı ise 128 MB. Bu değer büyütülecek bir değer değil tabikide fakat eğer oyunu en iyi özellikte oynamak istiyorsanız ve en gerçekçi modda yani shader modlarında oynamak istiyorsanız bilgisayarınız oyun bilgisayarı olsa bile bazı modlarda zorlanabiliyor. İşlevselliği açısından oyun gerçekten çok mükemmel diyebiliriz.
Daha fazla uzatmak istemiyorum arkadaşlar genel olarak Minecraft sistem gereksinimleri bu şekilde.A